Konferencia INTERIÉRY_BRNO
Veľký deň pre dizajn sa konal 3. novembra 2022, ktorého som sa záčastnila i ja. Išlo o 11. ročník konferencie Interiéry, ktorej témou boli Trendy a tradície. Ide o konferenciu s odbornými prednáškami pre interiérových dizajnérov, architektov, výrobcov nábytku a pre ďaľších profesionálov z odboru interiérov.
Prednášková aula bola plná a všetci počúvali reč odborníkov, ktorí dizajn tvoria ale aj tých, ktorí ho vyrábajú, a tak sa verejnosti, architektom a dizajnérom pochválili, čo nové ponúka ich firma či značka, ktorú zastupujú. A aby to nezostalo len pri prezentácii, v chodbách pavilónu bolo mnoho stánkov, v ktorých firmy prezentovali prakticky a na vzorkách svoju prácu. Vznikol tak priestor na individuálne diskusie.
Program bol skutočne rozmanitý. Začínal o deviatej ráno a skončil krátko pred šiestou hodinou večer. Spolu som si tak vypočula 22 prednášok, ktorých prínos a najvýraznejšie postrehy zhrniem v tomto článku.
Prednáška ,,Múzeum ako obývačka” od Mgr. Jana Pressa, riaditeľa Moravskej galérie Art design fashion, ktorá ponúka stálu expozíciu súčasného a historického dizajnu, bola veľmi pútavá, keďže som túto galériu ešte nenavštívila. Oslovil ma najmä spôsob inštalácie dizajnu v galérii a strategické spracovanie daného konceptu. Určite galériu navštívim, ak budem mať príležitosť. Počúvať prednášku pána Pressa mi pripomenulo umelecky slobodné prednášky počas vysokoškolského štúdia, kedy sa o umení hovorí s otvorenou mysľou v súvislostiach a pozíciách, ktoré sú však zrozumiteľné pre každého.
Odporúčam vám prečítať si rozhovor s Janom Pressom:
https://www.luxurybrno.cz/work/jan-press-reditel-moravske-galerie/
Prednáška ,,Nahráva dnešná doba tradíciám?” od doc. Ing. arch. Ludviky Kanickej, CSc. poukázala na hodnotu tradicií a potrebu ľudstva tradície zachovávať. Tradície sú našou komfortnou zónou, v ktorej sa cítime príjemne a zároveň nám neustále pripomínajú nás samých. Tradície sú tým pevným bodom, ostrovom istoty, a trendy sú akýmisi výletmi z tohto ostrova. A ak sa nový trend príjme spoločenstvom, dokáže sa tak premeniť na ďalší pevný bod, kedy sa stáva tradíciou. Ako povedala pani docentka Kanická: ,,Východiskom k pochopeniu súčasnosti a výhľadu do budúcnosti je poznanie minulosti.” V tejto prednáške ma zaujali najmä fotografie detskej izby a hračiek s dizajnom rokov 1963 – 2000 a francúzsky projekt MOBI Découverte (2010). V tomto projekte dovolili nadaným školákom navrhnúť nábytok podľa svojich predstáv, ktorý profesionáli skutočne vyrobili podľa návrhu. Pani docentka Kanická dodáva: ,,Jednou z ciest, ako sa prepracovať k harmonickému domovu, je začať kultivovať už od útleho veku naše deti.” A ďalej uvádza ako príklad firmu Thonet, ktorá si to uvedomovala a už veľmi dávno ponúkala vedľa nábytku pre deti nábytok pre bábiky. U nás takto pracuje firma Ikea, kde si tú istú detskú posteľ viete kúpiť aj ako mini model pre bábiku.
Spomeniem zážitok z prednášky o zrkadlách. Netušila som, akou nekonečnou studnicou možností zrkadlo je. Veľmi sa mi páčila zrkadlová stena v lekárskej ordinácii niekde v Budapešti, kde bolo zrkadlo dymovo zafarbené do bronzového nádychu, a tak perfektne dotváralo dizajn menšieho priestoru. Skvelé!
Tapetovú revolúciu spracovali v prezentácii Jitka Štědroňová a Tomáš Vacek zo spoločnosti Canon. Áno, tapetovú tlač takmer všetci poznáme, ale počúvať samotných tvorcov, ako prebieha výroba špecifického dizajnu na mieru a realizácia po technickej stránke, bolo fascinujúce. Zaujala ma digitálna tlač tapiet s UV gélom – vysoká kvalita na akomkoľvek médiu, rozmerová stabilita a konzistentná farebnosť, odolnosť, bezzápachovosť, umývateľnosť (tlačiareň Canon Colorado 1650). Odprezentovali autorskú fototapetu na mieru v detskej herni zariadenej podľa feng-šuej. Išlo o matnú vliesovú tapetu bez obsahu PVC s vysokou denzitou pre zakrytie nedostatkou stien. Excelentnú prácu predviedli autori na chodbe pred terapeutickou ,,Bielou izbou” v MŠ Laudova v Řepicích. Ilustračná grafika znázorňujúca morský svet so svojimi obyvateľmi dodala priestoru neskutočne silnú a výnimočnú energiu. Následne stačilo položiť dva veľké ploché tulivaky a voa-la, nádherný dizajn je na svete. Sila tapety je v tomto prípade dychvyrážajúca. www.canon.cz/tapety
Veľmi užitočné boli viaceré prednášky o kovaniach pri otváraní šuflíkov, pre rôznorodé využitie úložného priestoru. Napríklad ,,Globálne megatrendy a inovatívne nábytkové kovanie” od Ing. Jiřího Pivoňku, ktorý prezentoval firmu Hettich (www.hettich.cz), ma zaujalo LED osvetlenie zásuvky integrované v profile zásuvky alebo v presklennej bočnici – wow! Veľmi efektné a verím, že aj funkčné a jednoduché pre každodenný život. Z čisto praktických dôvodou by som takto nasvietenú sklenenú bočnicu uvítala v šatníku na zásuvkach s oblečením a nie v kuchyni, ale to je naozaj individuálny detail. Firma sľubuje jednoduchú inštaláciu a čo je skvelé – nevyžaduje sa zapojenie do elektrickej siete. Na chrbte zásuvky je batéria, ktorú stačí nabíjať raz za rok. Vývojári spravili kus dobrej roboty. Znie to perfektne.
Ak poviem BLUM, mnohí z vás si túto značku hneď spoja s kvalitným kovaním. Áno! Veľmi ma potešila prednáška Richarda Sajdla, zastupujúceho firmu Blum, ktorý nám predstavil novinku – tmavé kovanie – Onyx is the new black. Firma Blum sa prispôsobila trendu a dopytu a vyvinuli vskutku krásne tmavé pánty na dvierka a bočnice šuflíkov s exkluzívnou štruktúrou. Boli nám predstavené štyri nové typy tmavých bočníc, ktoré majú karbonový čierny základ a ten spoločnosť nazvala Onyx.
Od značky Blum ma veľmi zaujal SPACE STEP, čo je rozhodne pomoc pre rodiny s deťmi. Ide o riešenie podstavca v sokli. Nielen, že sa dostanete bez námahy vyššie, ale zároveň ide o šuflík s úložným priestorom. Vďaka svojej kvalitnej konštrukcii udrží aj dospelého.
Veľmi praktický pomocník aj do šatníka či na chodbu. Odporúčam pozrieť stránku, kde sa dočítate viac aj o jeho elektrickom otváraní SERVO-DRIVE:
Foto: https://www.blum.com/cz/cs/products/cabinet-applications/space-step/overview/
https://www.blum.com/cz/cs/products/cabinet-applications/space-step/overview/
Pravdepodobne, najviac ma ovplyvnila prednáška pána Ing. Pavla Šafaříka s názvom ,,Vzor rybina, ako fenomén drevených a vinylových podláh.” Veľmi príjemne a zrozumiteľne opísal všetky výhody a nevýhody drevených a vinylových podláh, aplikáciu, starostlivosť. Veľmi ma zaujala spomenutá rada Cambridge od značky MOLAND, ktorá ponúka parkety veľmi vysokej kvality za dobrú cenu. Citujem pána Šafaříka: ,,Netradične široké lamely strednej rustikality so skosenými hranami pôsobia veľmi elegantne a moderne.” A ja len dodávam – áno :). Z viacerých spomenutých značiek ma zaujala značka FLOORIFY, ktorá má pestrú ponuku lamelov pre vzor rybiny. Vybrať si môžete konštrukciu, vzhľad dyhy, typ zámku, veľkosť, farebnú radu a povrchovú úpravu.
Zrozumiteľne poviem – vzor rybina z vinylu. Vyzerá to ako drevené parkety, ale je to umelý vinyl. Pozor, aj vinyl vie byť vysoko kvalitný. Preto pri nákupe zvážte svoj výber. Ak je cena príliš nízka, určite sa to prejaví niekde na kvalite. A ak by ste sa rozhodli pre drevenú podlahu, určite si priplaťte za špeciálný podklad, vďaka ktorému vám podlaha nezačne vŕzgať. Ak by ste chceli naozaj odborné služby či pomoc – www.parketkoncept.cz – získali si moje sympatie.
Počas obednej prestávky som sa zoznámila s pánom Janom Stuchlíkom, produktový marketingový manažér firmy Démos, ktorej kamennú pobočku máme aj v Bratislave. Lajcky komentujem – v DEMOSe kúpite všetko, čo potrebujete keď chcete nábytok na mieru (pozn. autora: dve predajne, ktoré potrebuje každý stolár – Démos a Nabykov). Zoženiete tu snáď všetko. Kvalita za rozumnú cenu. Prednáška bola o LED osvetlení na diaľku pomocou mobilnej aplikácie. Aktuálne veľmi populárna záležitosť našich digitálnych domácností. Osvetlenie pomocou LED pásikov StrongLumio je veľmi jednoduché na inštaláciu, keďže vôbec nie je potrebné pájkovanie. Osvetlenie sa prepojuje pomocou špeciálnych spojok. Ponúka rôzne spínače, senzory, diaľkové ovládače až aplikácie v smartfóne.
Prednáška o nehorľavom textile bola veľmi zaujímavá. Mať závesy, ktoré nehoria, sa môže v akčnej detskej izbe naozaj vyplatiť. Aby som bola presná, ide o samozhasínajúci textil, ktorí naozaj prekvapil svojím dizajnom. Mgr. Hana Foltánková, z firmy Trevira GmbH, predstavila typ tejto špecifickej textílie pod názvom Trevira CS, ktorých jedinečnosť spočíva v tom, že nepotrebujú žiadnu dodatočnú chemickú úpravu a spĺňajú medzinárodné normy požiarnej bezpečnosti. Textília ponúka mnoho vzorov, ktoré je možné využiť na čalúnený nábytok, závesy, dekoračné textílie (vankúše, čalúnený nástený panel), rolety, poťahy stien, posúvacie panely ale aj textílie pre stolovanie. Za mňa úplne skvelá je látka pripomínajúca vzhľad hrubého plátna – výrobca Baroni vytvoril z Trevira produktov priadzu, ktorá sa nedá odlíšiť od priadze z prírodných vlákien.
Trevira CS na letnej edícii Heimtextil 2022
© Trevira GmbH / F.lli Baroni Srl: “Nora”
Zdroj: https://www.trevira.de/en/news-events/news-detail/trevira-press-pack-heimtextil-summer-edition-2022
Síce kompostovanie nie je téma pre detské izby, ale chcem vám predstaviť firmu Plastia, ktorá vyrába doplnky pre kompostovanie a pestovanie. Produkty ako nádoby na klíčenie, domáce vermikompostéry, nádobu na spracovanie bioodpadu Bokashi (pozn. autora: pripravujú sadu na domácu výrobu húb). Prednášala Lenka Novotná, ktorá vysvetlila: ,,Metoda Bokashi funguje na princípe anaerobnej fermentácie, teda kvasenie bez prístupu kyslíka. Pomocov baktérií a kvasiniek získate za 2 – 4 týždne Bokashi hmotu, ktorá je výborným prírodným hnojivom.” Bokashi nádobu, ale aj vermikompostér Urbalive a Economy, môžete mať v skrinke pod drezom, vedľa nádoby na recykláciu platov a papiera. Veľmi sa mi páči dizajnové prevedenie kompostéra. Výrobca si dal záležať na tom, aby kompostér bol štýlovým kúskom kuchyne. Informácií je naozaj mnoho, preto ak vás téma zaujala, pozrite si web www.plastia.eu alebo priamo sa o vermikompostéroch dozviete pointu v krátkom videu:
Veľmi zaujímavé prednášky boli o farbách, o farbe roku – čo to znamená, ako sa vyberá a aký má praktický vplyv na dizajn. V tomto smere som neutrálna, keďže pri navrhovaní detských izieb a vytváraní dizajnu, kladiem dôraz na farebné preferencie klientov a skôr som otvorená trendom, ktorých potenciál je nadčasový, prípadne viem, že minimálne päť rokov bude skvelý. Prednášku o arteterapii – Farby: Emócie sú viac ako trend – som si vychutnala od Mgr. Grety Sartori, čo ma iba utvrdilo v mojom prístupe pre umenie v detskej izbe, kde sa snažím vždy vymedziť priestor pre vystavenie osobných výtvarných prác detí, a to na výkrese ale aj ako 3D model z plastelíny, hliny, papiera, lega, plastu…
Konferenciu zahájila i ukončila Ing. Iva Bastlová, Dis. organizátorka konferencie Interiéry a vydavateľka magazínu Interiéry. Výnimočná, všestranná, pracovitá a nadaná dizajnérka, o ktorej vám odporúčam prečítať si viac na https://ivabastlova.cz/.
Zdroj: https://ivabastlova.cz/
Foto: Miriama Pastorek. Prednášajúci, ktorí nesúhlasili s fotografovaním svojej prednášky, o tom publikum vopred informovali. Zverejnené fotografie v tomto článku neboli prednášajúcimi odopreté.